Jak pracujemy

REKRUTACJA DZIECI DO NASZYCH PLACÓWEK TERAPEUTYCZNYCH DOBRY START NA ROK 2020/2021. Przedszkole i Szkoła Terapeutyczna czekają na Was :-) Zapraszamy na bezpłatne konsultacje!

Edukacja przedszkolna to niezwykle ważny etap w rozwoju człowieka – w najmłodszych latach kształtuje się większość umiejętności intelektualnych i społecznych dziecka. Ten okres jest kluczowy dla wszystkich obszarów rozwoju dziecka.

Bazę do działań w Dobrym Starcie tworzą:

·        profesjonalna, pogłębiona diagnoza potrzeb i umiejętności dziecka

·        rzetelnie realizowany program terapeutyczny

·        nastawienie na rozwój funkcjonalnych umiejętności dziecka

·        spójność odziaływań wobec dziecka w całym przedszkolu - "rozwiązanie zawsze idzie z dzieckiem"

·        współpraca z rodzicami i wspólne rozwiązywanie problemów

Pracujemy w oparciu o Indywidualny Plan Edukacyjno – Terapeutyczny (IPET) dla każdego dziecka, tworzony na podstawie dogłębnej diagnozy nowoczesnym narzędziem VB-Mapp do oceny umiejętności uczenia się oraz umiejętności językowych i społecznych dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

W pracy nad komunikacją wykorzystujemy AAC – komunikację wspomagająca i alternatywną: system komunikacji PECS (Picture Exchange Communication System) oraz system gestów Makaton.

W pracy terapeutycznej stosujemy podejście integrujące sprawdzone i skuteczne metody terapeutyczne, w znacznej mierze opierając się na terapii behawioralnej – Stosowanej Analizie Zachowania

Stale podnosimy swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach. Pracujemy pod stałą superwizją certyfikowanego superwizora behawioralnego.

Bardzo cenimy sobie aktywną współpracę z rodzicami dziecka i spójność działań na terenie przedszkola i domu.

We współpracy z rodzicami dziecka prowadzimy w przedszkolu trening czystości, trening jedzenia

Oczywiście realizujemy również zajęcia pedagogiczne z wykorzystaniem przedszkolnej podstawy programowej, dopasowanej do potrzeb i możliwości naszych dzieci.

Nasi podopieczni realizują zajęcia terapeutyczne zarówno indywidualne jak i grupowe:

·        terapia na bazie programu VB-Mapp

·        terapia psychologiczno-pedagogiczna

·        terapia logopedyczna

·        terapia integracji sensorycznej i terapia ręki (wspomaganie małej motoryki)

·        fizjoterapia

·        dogoterapia

·        ruch rozwijający metodą W. Sherborne

Planując nasze oddziaływania terapeutyczne wykorzystujemy w swojej pracy metody terapeutyczne:

·        Dobrego startu wg. M. Bogdanowicz,

·        Ruchu rozwijającego W. Sherborne,

·        Porannego Kręgu wg. J. Kielina

·        symultaniczno-sekwencyjną naukę czytania J. Cieszyńskiej

·        "Łatwe czytanie" dla dzieci z autyzmem A. Rajs - Glazar i T. Majer

·        alternatywne metody komunikacji - AAC i różnorodne komunikatory i programy (Harpo)

·        rehabilitację ruchową (fizjoterapię) w wykorzystaniem różnych metod np: PNF, Kinesiotaping

·        terapię zaburzeń integracji sensorycznej i  wspomaganie małej motoryki (terapia ręki)

Zajęcia terapeutyczne pod kierunkiem naszych specjalistów odbywają się w profesjonalnie wyposażonych gabinetach i salach.

W naszej pracy wykorzystujemy również terapeutyczne pomoce multimedialne (Wydawnictwa Young Digital Planet) między innymi: Wczesne Wspomaganie Rozwoju, Logopedia, Logo-gry, Mówiące Obrazki.